Ağız Kokusu

Agiz kokusu da kötü kokunun olması daha çok insanın kendisi tarafından değil, çevredekiler tarafından atanır ve bazen büyük psikolojik sarsıntılara yol açıyor. Hatta bazı insanlarda Halifobiya denilen psikolojik durum da gelişir. Bu insanların ağızlarından kötü koku gelmese bile, tersinin olduğuna inanmaktadırlar. Təcrübəmizdə böyle durumda hatta cerrahi işlem gerektiren özgün tələrə de rastlanır. 

Diş sorunları

Dişe düzgün gigyenik hizmetin gösterilmemesi ve dişətrafı dokularda kronik iltihabın olması ağızda kötü kokunun temel sebeplerindendir. Eğer dişinizi her gün kapanır ve fırçalamırsınızsa, gıda parçacıkları ağız boşluğunda kalır ve koku yapan bakterilerin çoğalmasına ve metilmerkaptan ve hidrojen sülfit (İngilizce, methylmercaptan ve hydrogen sulfite) buharının oluşmasına yol açıyor.

Zaman geçtikçe bakteriler diş üzerinde renksiz bir tabaka oluşturur. Eğer bu bakteriyel tabaka kalmaya devam ediyorsa damaqlarınızı qıcıqlandıraraq iltihap oluşturur (qinqivit) ve hatta irinliyin əmlə gelmesi ile sonuçlanabilir bilir. Bakteriyel tabaka diş ve damak arasında cibciklər de yaratabiliyor ki, bu periodontit denilen xəstəlyin oluşumunu şərtləndirir. Diş sırasının düzülüşündə sorunun olması da koku yapan bakteriler ve yiyecek taneciklerinin toplanmasına yardımcı oluyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir