Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Sıklıkla cinsel ilişki ile ve bazen başka yollarla da (sperm, kan, vajinal akıntı) bulaşan, nüfusta sıklığı gittikçe artan bir grup hastalıktır. Bu grup hastalıklar bazen hasta anneden çocuğa hamilelik veya doğum sırasında da bulaşabilir.

Bu hastalıkların belirtileri nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalığın türüne göre şikayetler değişse de, eğer aşağıdaki belirtiler varsa mutlaka bir dermatoveneroloq a muayene olmalısınız:
· Genital bölgede, ağız içinde veya anal bölgede yara, içi sıvı dolu olsun veya olmasın şişkinlik
· İdrar ifrazı zamanı ağrı veya yanma
· Gender organından veya çocukluk yolundan salgı;
· Kasık bölgesinde şişlik ve ağrı

Şikayetler ne zaman ortaya çıkar?

Şikayetler cinsel ilişkiden sonra kısa süre içerisinde (birkaç gün) ortaya çıkabileceği gibi bazen 3 ay sonra da olabilir.
Bu hastalıkların törədiciləri nelerdir?
Bu hastalıklar bakterilerle (qonoreya, frengi, xlamidiya enfeksiyonları), parazitlerle (trixomoniyaz ) veya virüslerle (HPV-insan papilloma virüsü, HSV- herpes virüsü, HIV-insan bağışıklık yetmezlik virüsü) ile ortaya çıkarlar.

Risk faktörleri nelerdir?

Aşağıdaki durumlar cinsel yolla bulaşan hastalıklar için risk faktörü olarak kabul edilir.
Korunmasız cinsel ilişkide bulunmak
Çok sayıda insanla seks yapmak (sık sık cinsel partner değiştirme)
Bir ya da birden fazla cinsel yolla bulaşan hastalığı olmak
Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı

Bu hastalıkların tedavisi neden bu kadar önemlidir?

Bu hastalıklar sizden başka eşinizin veya cinsel partnerinizin da sağlığı açısından önemlidir. Tedavi edilmeyen hastalıklar çeşitli komplikasyonlar neden olur. Dolayısıyla bu tip bir hastalığınız olduğunda en kısa sürede Dermatoveneroloq a mümkünse partnerinizle beraber götürün.

Tanı nasıl konur?

Cinsel yolla bulaşan hastalık şüphesi olan hastada dermatoveneroloq ( dermatolog ) klinik muayenesi, hastalığın türüne göre yapılacak kan, idrar ve genital ifrazatin analizi sonucunda teşhis doğrulanır.

Tedavisi nasıl yapılır?

Veneroloji hastalıklar hastalığın oluşmasına neden olan törədicilərə karşı uygun ilaçlarla (antibiyotik, antiviral, antiparaziter) tedavi edilir. Erken yapılan tedavi sonucunda veneroloji hastalıklar tamamen tedavi edilir ve komplikasyonların önüne alınır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir