Fahr Sendromu

Fahr Sendromu bazal ganglionlar ve serebral korteks olmak üzere hareketini kontrol beyin bölgelerinde kalsiyum anormal mevduat ile karakterize nadir görülen genetik baskın, kalıtsal nörolojik bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri motor fonksiyon, demans, nöbetler, baş ağrısı, bozulmasını içerebilir dizartri (kötü belden konuşma), spastisite (bacaklarda sertliği) ve spastik felç, göz bozuklukları ve atetoz (istemsiz, hareketleri kıvranıp). Fahr Sendromu aynı zamanda tremor, kas sertliği, bir maske gibi yüz görünümü, karıştırma yürüyüş ve parmak “hap yuvarlanan” hareket olarak Parkinson hastalığının karakteristik belirtileri içerebilir.

Bu semptomlar genellikle daha sonra hastalık gelişimi ortaya çıkar. Daha yaygın belirtileri distoni (düzensiz kas tonu) ve kore (istemsiz, hızlı, düzensiz hareketler) içerir. O çocukluk veya ergenlik herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, ancak başlama yaşı, 40’lı ya da 50’li yıllarda genellikle.

Herhangi bir tedavisi var mıdır?

Tedavi için standart bir ders Orada Fahr Sendromu tedavisi yok, ne olduğunu. Tedavi bireysel bazda belirtileri giderir.

prognoz nedir?

Fahr hastalığı ile herhangi bir birey için prognoz değişkendir ve tahmin etmek zordur. yaş, beyinde kireçlenme ölçüde ve nörolojik defisiti arasında güvenilir bir korelasyon vardır. kalsifikasyon görünümü yaşa bağlı olduğundan, bir CT taraması 55 yaşından daha genç olan bir gen taşıyıcı içinde negatif olabilir.

Ne araştırma yapılıyor?

NINDS destekler ve Fahr Sendromu gibi neurogenetic bozukluklar üzerinde araştırma yapmaktadır. Bu araştırmanın amacı bulmak ve bu hastalıkta rol oynayan genlerin eylemlerini anlamak için. Bu genleri bulmak tedavi ve Fahr Sendromu önlemek için etkili yollar yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir