Karın Duvarı Defekti

Karın duvarı defekti çeşitli karın organları çıkıntı hangi aracılığıyla karın bir açıklıktır. Bu açılış boyutu değişir ve genellikle tipik gebeliğin onuncu ve on dördüncü haftalar arasında, erken fetal gelişme teşhis edilebilir. Karın ön duvarı defektleri iki ana tipi vardır: omfaloselve gastroşizis.Omfalosel göbek kordonu karın karşılayan karın duvarı ortasında bir açıklıktır. Organlar (genelliklebağırsak, mide ve karaciğer) Göbek kordonu içine açıklıktan çıkıntı ve göbek kordonu kapsayan aynı koruyucu membranı ile kaplıdır. Gastroşizis (diğer organlara bazen dışarı çıkıntı olsa da) genellikle büyük ve küçük bağırsak çıkıntı hangi aracılığıyla göbek kordonunun, sağında, karın duvarındaki bir kusurdur. Gastroşiziste maruz organları kaplayan herhangi bir zar vardır.

Omfalosel ile fetus doğum (intrauterin gelişme geriliği) önce yavaş yavaş büyüyebilir ve onlar erken doğmuş olabilir. Omfalosel olan kişiler sıklıkla konjenital kalp defekti gibi birden fazla doğum kusurlarına, var. Karın organları normal göğüs duvarı büyümesi için bir çerçeve sağlar, çünkü Ayrıca, akciğer azgelişmişlik genellikle omfalosel ile ilişkilidir. Bu organlar yanlış zaman, göğüs duvarı akciğerleri geliştirmek için bir normalden daha küçük alan sağlayan, düzgün teşkil etmez. Sonuç olarak, omfalosel ile birçok bebek solunum yetmezliği var ve onları (mekanik ventilasyon) nefes yardımcı olacak bir makine ile desteklenmesi gerekebilir. Nadiren, daha sonraki yaşamında nefes bebeklik deneyim tekrarlayan akciğer enfeksiyonları sorunları veya astım bireylerin etkiledi. Etkilenen bebekler genellikle yemek borusu içine mide asitlerinin bir backflow dahil gastrointestinal sorunlar (gastroözofageal reflü) Ve beslenme güçlüğü; Bu sorunlar bile omfaloselin tedaviden sonra devam edebilir. Büyük omphaloceles veya birden fazla ek sağlık sorunları ile ilişkili daha sık omfalosel yalnız oluştuğu durumlarda daha fetal ölüm ile ilişkili olan (izole).

Genel Bakış

Omfalosel birçok genetik sendromların bir özelliğidir. Omfalosel olan bireylerin yaklaşık yarısı kendi hücrelerinden (Trizomi) her kromozom birinin ekstra kopyası kaynaklanan bir durum var. Omfalosel ile doğan insanların üçte biri kadar denilen genetik bir hastalığa sahip Beckwith-Wiedemann Sendromu . Etkilenen bireylerin ek işaretler ve bu genetik koşulları ile ilişkili belirtiler olabilir.

gastroşizis olan bireyler nadiren diğer doğum kusurları var ve nadiren kromozom anormallikleri ya da genetik bir hastalığa sahip. En çok etkilenen bireylerin intrauterin büyüme geriliği deneyim ve doğumda küçük; Birçok etkilenen bebeklerin erken doğarlar.

Gastroşizisli, çıkıntılı organ koruyucu membranı kapsamında değildir nedeniyle anne karnında amniyotik sıvı ile doğrudan temas için hasarlara karşı hassastırlar. amniyotik sıvı bileşenleri dokulara zarar verebilir bağırsaklar karşı immün yanıtları ve iltihabi reaksiyonları tetikleyebilir. fetal gelişim geç karın duvarı açılışında maruz organların etrafında daralma da organ hasarına katkıda bulunabilir.Bağırsak hasar Gastroşizis en çocuklarda sindirim sistemi (peristaltizm) aracılığıyla gıda hareket kas kasılmaları bozulmaya yol açmaktadır. Bu bireylerde, peristaltizm genellikle birkaç ay içinde geliştirir ve bağırsak kas kasılmaları normalleştirmek. Nadiren, Gastroşizisli çocuklar bağırsağın bir bağırsak bölümünün (intestinal atrezi) veya büküm bir daralma veya yokluğunu var. Doğumdan sonra, bu bağırsak malformasyonlar sindirim fonksiyonu, bağırsak dokusunun daha fazla kaybı ve ince bağırsak alanları, eksik dehidratasyon ve besinlerin kötü emilimi neden olan oluşur kısa bağırsak sendromu denilen bir durum ile sorunlara yol açabilir. durumun ciddiyetine bağlı olarak, intravenöz besleme (parenteral beslenme) gerekli olabilir.

Gastroşizisli bireyin sağlık onun hasarlı ya da onu bağırsak doğumdan önce nasıl büyük ölçüde bağlıdır. Ne zaman karın duvarı defekti tamir edilir ve normal bağırsak fonksiyon elde edilir, etkilenen bireylerin büyük çoğunluğu sonraki yaşamında tamir defekti ile ilgili herhangi bir sağlık sorunları var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir