Parodontit Nedir?

Parodontit diş eti ve diş yuvasının iltihaplanmasına verilen isimdir. Eskiden bu isim parodontozla karıştırılmıştır. Parodontoz dişi tutan kemikte, yani çene kemiğinde ortaya çıkan hastalıktır – çene kemiği hastalığıdır. Diş çürüğüne ise karies denir ve konu bu isimle anılan başka bir başlıkla da adlandırılmıştır. Diş pası olarak bilinen maddeye ise diş taşı denir. Diş taşı yemek artıkları, tükürük artıkları, siyah çay ve sigaranın birleşimindeki bazı maddeler, özellikle de bakteriler bunların hepsi birden dişetini, dişi önce iltihablandırır sonradan ise çene kemiğine kadar çürütüyor. Bakterilerin gıda ile alınan şekeri dişeti v e yuvası iltihaplanır (parodontit), diş çürüğü (karies) ve sonuçta parodontoz (çene kemiği çürüğü) oluşur.

Parodontit’in oluşma nedeni:

Bakteriler besinlerdeki şekerli maddeleri zehirli maddelere dönüştürerek ayrıca toksik maddeleri çıkararak ve sağlıksız beslenme sonucu önce dişeti iltihabı (gingivit, gingivitis) oluşur. Dişetinin iltihabı zamanında tedavi edilmezse bu dişetinde cepler (mikrop yuvası) oluşturur, bu da zamanla dişi tutan yuvada ya da çene kemiğinde iltihaba neden olur. Mikropların oluşturdukları ceplerde (keseciklerde) diş taşı oluşur, bu da bir mikrop yuvasına dönüşür ve iltihap daha da büyüyor.

Parodontitə etkileyen faktörler:

1. Tükürük ne kadar koyu olursa, o kadarda kalitesi düşük demektir, çünkü temizleme işlemini tam göremez

2.Ağızla nefes alıp verişler ağız mukozasını kurutur.

3.Ağız hastalıkları bazı hastalıklarda (şeker hastalığı, lösemi, AİDS, immün zafiyeti, vb)

4.genetik bozukluklar

5.alerjen rahatsızlıklar

6.Sigara ve siyah çay içme

7. Hamilelik sırasında dişeti zayıflar ve hastalıklar ortaya çıkıyor. Diyet sırasında yeterince vitamin ve mineral alınmadığından meydana paradontit oluşabilmektedir.

1. Dişeti kızarır ve şişer

2.Aniden dişeti kanar

3.Ağız kokuyorsa ve kötü kokular hissediliyorsa

4.dişeti ağrır

5.Dişeti oluşan ceplere (kesecikler) yerleşen mikroplar buradan yayılırlar.

6.Dişeti çekilir, diş boyunu açıkta kalırsa dişeti hassaslaşır

7.Dişler gevşer ve düşer.

Parodontit’in önü nasıl alınmalıdır?

Diş etinin yemek ve kahvaltıdan sonra mutlaka dişleri iyice fırçalamak, yani iyi bakım şarttır. Dişleri temizlerken dişlerin arasına ve arkasına dikkat edilmelidir.Dişetindeki pars temizlenmezse bu diş taşına (tartar) sebep olur. Buradaki bakterilerde sürekli toksik maddeler üretiyor. Buradaki diş taşı 4-9 ayda bir temizlenmelidir.

Parodontit’in tedavisi:

Düzenli diş fırçalama en önemli kuraldır. Peygamber Efendimiz evine geldiğinde selamdan sonra ilk yaptığı işin dişini fırçalamak olduğu bilinmektedir. Dişetinde oluşan cepler, gerekirse ameliyat yapılabilir. Dişteki çürükler diş doktoru tarafından doldurulur. Dolgu gelince kesinlikle amalqamadan kullanılmaması gerekir, çünkü ek etkisi oldukça büyüktür. Ağız içindeki bakteri florasını düzenleyen ve bağışıklık sistemi güçlendirmek için mür, adaçayı, tarçın preparatları kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir